A civilizációs betegségek gyermekkori gyökerei

A San Marco Szabadegyetem és Egészségakadémia VIII. évadának 2., áprilisi előadásában Prof. Dr. Tulassay Tivadar: A civilizációs betegségek gyermekkori gyökerei témában hallgathatnak előadást az érdeklődők.

A rendezvény időpontja: 2017. április 24. 18.00 óra                               A  rendezvény helyszíne: Óbudai Társaskör (1036 Budapest, Kiskorona utca 7.)  Az előadás ingyenesen látogatható, a részvételi szándékról köszönjük a visszajelzést az informacio@obudaitarsaskor.hu email címen, vagy a +361 250 0288-as telefonszámon.

Prof. Dr. Tulassay Tivadar

gyermekgyógyász, nefrológus, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja

1995 és 2000 között a Semmelweis Egyetem általános és klinikai rektorhelyettese, 2003–2012 között az egyetem rektora.

1974-ben a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen szerzett általános orvosi diplomát summa cum laude minősítéssel. Egy évig üzemorvos, majd a SOTE II. Számú Gyermekgyógyászati klinikáján gyakornok, itt szerzett gyermekorvosi szakképesítést, 1978-ban. 1992-ben neonatológus, 1999-ben hipertonológus, 2002-ben nefrológus szakvizsgát tett.

1978-ban az egyetem I. Számú Szülészeti-Nőgyógyászati Klinika Perinatális Intenzív Centrumában kapott tanársegédi állást, majd 1983-ban átkerült az I. Számú Gyermekgyógyászati Klinikára, ahol később osztályvezetőként dolgozott. 1992-ben tanszékvezetői, ill. egyetemi tanári kinevezést kapott.                                                 1983-ban védte meg az orvostudományok kandidátusi, 1990-ben akadémiai doktori értekezését. 1994-ben habilitált. 1997 és 2001 között a Magyar Tudományos Akadémia közgyűlési képviselője.  2001-ben az Akadémia levelező, 2007-ben pedig rendes tagjává választották. 2000-ben a Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium elnökévé választották. Kutatási területei a folyadék– és elektrolitháztartás szabályozásának vizsgálata, a koraszülöttek veseműködésének tanulmányozása, a folyadék- és elektrolitszabályozásban szerepet játszó hormonok vizsgálata, a vaszkuláris patológia rizikótényezői.

Elsőként írta le a légzészavarban szenvedő újszülöttek veseelégtelenségének okait. Kimutatta, hogy a koraszülötteknél már fiatal felnőttkorban észlelhetőek olyan jelek, melyek felhívják a figyelmet a gyakori krónikus betegségek, így a magas vérnyomás, a 2-es típusú cukorbetegség vagy a csontritkulás kialakulására. Munkássága során eddig többek között Batthyány-Strattmann László-díj, a Köztársaság Elnökének Érdemérme elismerés, dr. Szabó György orvostudományi díj, valamint Markusovszky Emlékplakett  elismerésben is részesült.

san_marco_A3_02 (1)